Witamina E w diecie sportowca
Witamina E to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, którą można znaleźć w różnych produktach spożywczych. Można ją znaleźć w olejach roślinnych, orzechach, nasionach i kiełkach pszenicy. Witamina E jest przeciwutleniaczem i wykazano, że odgrywa ważną rolę w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Po spożyciu zapewnia organizmowi różne korzyści.
Witamina E może pomóc w problemach skórnych, takich jak zapalenie skóry lub trądzik, gdy jest przyjmowana wewnętrznie lub stosowana miejscowo. Pomaga również w zdrowiu układu krążenia i może być stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także innych zaburzeń autoimmunologicznych.
Występowanie witaminy E w pożywieniu
Witamina E jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu, ale może być trudno pozyskać jej wystarczającą ilość z samego jedzenia. Witaminę E można znaleźć w różnych produktach spożywczych, ale nie zawsze jest łatwo znaleźć ten składnik odżywczy w swojej diecie. . Witaminę E można znaleźć w większości wzbogacanych produktów zbożowych i pieczywa, a także w owocach i warzywach. Kiedy brakuje witaminy E w diecie, jest ona magazynowana w organizmie, aby zregenerować się w razie potrzeby.
Witamina E znajduje się w wielu różnych rodzajach żywności. Znajduje się w olejach roślinnych, orzechach, nasionach, kiełkach pszenicy, produktach pełnoziarnistych i innych produktach spożywczych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje witaminy E: alfa-tokoferol i gamma-tokoferol. Te dwie formy różnią się aktywnością biologiczną i można je znaleźć w różnych źródłach pożywienia. Alfa-tokoferol jest najczęstszą postacią występującą w żywności i suplementach, podczas gdy gamma-tokoferol jest dostępny tylko ze źródeł roślinnych, takich jak oleje roślinne lub kiełki pszenicy.
Znaczenie witaminy E w diecie sportowca
Witamina E i sport mają ze sobą ścisły związek. Witamina E jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla sportowców, ponieważ pomaga poprawić zdolność organizmu do walki z wolnymi rodnikami. Ma również właściwości przeciwutleniające, które pomagają neutralizować szkodliwe substancje, które mogą uszkadzać komórki, tkanki i DNA. Witamina E jako przeciwutleniacz może zapobiegać uszkodzeniom podczas ćwiczeń.
Witamina E pomaga chronić komórki mózgowe, mięśnie, ścięgna i skórę przed stresem oksydacyjnym, działając jako stabilizator błony. Stymuluje również organizm do produkcji mniejszej ilości wolnych rodników, aby umożliwić większy dopływ tlenu do krwiobiegu Oprócz pomocy w celu utrzymania prawidłowej równowagi płynów. Wykazano, że witamina E jest niezbędna w zakresie zmniejszania stresu oksydacyjnego i opóźniania wystąpienia uszkodzeń oksydacyjnych.
Wykazano również, że witamina E zmniejsza stres oksydacyjny i opóźnia początek uszkodzeń oksydacyjnych wywołanych ćwiczeniami. Ponadto udowodniono, że witamina E chroni przed uszkodzeniem mięśni, poprawia regenerację po urazach i wzmacnia obrony immunologiczne. Jak to działa? Powszechnie wiadomo, że witamina E zapobiega utlenianiu cholesterolu LDL, co pomaga chronić organizm przed chorobami serca.
Objawy niedoboru witaminy E
Niedobór witaminy E, znany również jako niedobór tokoferolu, to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy E.
Niedobór witaminy E może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak: dieta i styl życia, choroby wątroby, zespoły złego wchłaniania i niektóre leki. W niektórych przypadkach niedoboru witaminy E objawy mogą nie pojawiać się przez lata.
Niektóre z najczęstszych objawów niedoboru witaminy E to: zmęczenie lub wyczerpanie; słabe mięśnie; upośledzone gojenie się ran; zwiększone siniaki lub krwawienia; i problemy z nerwami, takie jak mrowienie w dłoniach lub stopach. Może również prowadzić do problemów z oczami, takich jak zaćma i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (suche, ciemne plamy na siatkówce, które ograniczają widzenie centralne).
Zalecana dzienna porcja witaminy E to 15 mg dziennie, ale kiedy jest ona bogata w naszą dietę, ludzie nie muszą jej uzupełniać. Jednak w razie konieczności, najlepiej jest zaopatrzyć się w wartościowy suplement diety – szczególnie w przypadku wysokiej aktywności fizycznej.